Luup peale | Draamat täie raha eest! Väljakule naasnud Liliu lõi Levadia võidule, Paur eksis viimasel sekundil penaltipunktil (galerii!) (3)

Levadia alistas Liliu väravast Kalju. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Eelmisel hooajal mängijakarjääri lõpetanud ja Tallinna Levadias treeneritööd alustanud Nikita Andrejev sai oma esimeses Premium liiga mängus peatreenerina magusa võidu, kui Sportland Arenal peetud dramaatilises mängus alistati Nõmme Kalju 1:0. Levadia kangelaseks kerkis vahepeal koosseisust külmutatud Liliu.

Mäng algas hoogsalt ja kulges esimestel minutitel mõlemapoolsete võimalustega. Esimesena oli ohtlik Kalju, kui Pavel Marin mängis 2. minutil Kaspar Pauriga kokku ja läks terava nurga alt löögile, aga Karl Andre Vallner oli selleks valmis. Vaid pool minutit hiljem sai algkoosseisu pääsenud Daniel Luts karistusalast löögile, kuid Giannis Tsivelekidis blokeeris. 4. minutil sai Maximiliano Ugge nurgalöögist peaga löögile - pall lendas latti.

Järgmised minutid kuulusid Kaljule ja Alex Matthias Tammele, kes tegi lühikese aja jooksul kaks pealelööki. Ta võitis 8. minutil võidujooksu Ugge vastu, aga kuna Rasmus Peetson jõudis segama, siis karistusalast sooritatud löök ebaõnnestus. 12. minutil sai Tamm kastijoonelt löögile, aga Vallner püüdis. Vallner püüdis 14. minutil ka Aleksandr Volkovi madala löögi.

Levadia ründavad mängijad Mark Oliver Roosnupp, Luts ja Murad Velijev kombineerisid 17. minutil suurepärase rünnaku. Roosnupp leidis kastijoonelt Lutsu, kes jättis palli ühe puutega Velijevile, kes omakorda vajutas esimese puutega peale - pall lendas posti.

Tamm sai 22. minutil Henri Järvelaidi söödust segamatult kuuelt meetrilt löögile, aga ei suutnud palli raamidesse suunata. Kolm minutit hiljem oli sajaprotsendiline võimalus Uggel, kes sai uhkes üksinduses nurgalöögist peaga löögile, aga lõi mõnelt meetrilt tühjast väravast üle.

Seejärel mäng veidi rahunes ja häid võimalusi ei olnud. Velijev sai enne poolajavilet Markus Jürgensoni tsenderdusest peaga löögile, aga kuna Mihhail Babitšev segas teda, siis löök ebaõnnestus. Vaheajale mindi väravateta viigiseisul.

Teine poolaeg nii tempokalt ei alanud kui esimene, aga mäng oli endiselt üpris lahtine ja kaasahaarav. Roosnupp lõi 48. minutil kastijoonelt peale, aga ei tabanud palli korralikult. Järgmine arvestatav pealelöök sündis alles 60. minutil, kui Marin mängis ennast kastis löögile, kuid Vallner tõrjus palli nurgalöögiks.

Levadial avanes 71. minutil suurepärane võimalus, kui kümme minutit varem vahetusest sekkunud Zakaria Beglarišvili sai Roosnupu tsenderdusest kuuelt-seitsmelt meetrilt peaga löögile - pall lendas posti, misjärel Marko Meerits lükkas selle üle värava. Viis minutit hiljem sai väljaku kõige lühem mängija uuesti karistusalast peaga suunata, aga selle pealelöögi püüdis Meerits kindlalt.

Kalju väravavaht oli jälle valvel 82. minutil, kui püüdis Karl Rudolf Õiguse kauglöögi. Järgmisel minutil proovis kaugelt Maksim Gussev, kelle löögi omakorda Vallner püüdis. 87. minutil lendas Brent Lepistu kauglöök napilt ristnurgast mööda.

Tundus, et mäng liigub vankumatult väravateta viigi suunas, aga stsenaariumisse oli kirjutatud dramaatiline lõpplahendus. Artur Pikk riputas 90+3. minutil vasakult äärelt palli karistusalasse, Õigus lükkas palli otsajoonelt viiekasti lähedale, kus üle pika aja Premium liigas väljakule pääsenud Liliu selle peaga väravasse lõi - 1:0 Levadiale!

Aga ka see polnud veel kõik, sest Ugge mängis 90+4. minutil oma karistusalas palli käega. Mängu peakohtunik Joonas Jaanovits määras Kalju kasuks penalti, andis Uggele protesteerimise eest teise kollase kaardi ja saatis itaallase väljakult minema. Kaljul oli suurepärane võimalus lüüa viigivärav, aga Paur lõi penalti üle. Seejärel kõlas ka lõpuvile. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Andrejev usaldas noorust ja kogemust

Andrejev alustas Levadia peatreenerina julgelt, nimetades algkoosseisu 18-aastase Daniel Lutsu ja 35-aastase Markus Jürgensoni. Andrejev usaldas noorust ja kogemust. Mõlema mängija jaoks oli see hooaja esimene Premium liiga mäng algkoosseisus. Zakaria Beglarišvili positsioonil mänginud Luts oli varasemalt kokku vaid 29 minutit kõrgliigas kirja saanud. Täna lisandus 60 minutit, pärast mida vahetati nii Luts kui ka Jürgenson välja.

2. Pöörased esimesed 25 minutit

Milline näeb välja aktraktiivne jalgpall, mis neutraalsetele pealtvaatajatele meeldib? Selline, mida pakkusid Kalju ja Levadia esimesed 25 minutit, kui mängutempo oli mõnevõrra üllatuslikult väga kõrge ja pall käis ühe värava alt teise alla. Mõlemal meeskonnal oli tohutult palju võimalusi, aga realiseerimine vedas alt. Parema realiseerimise korral võinuks avapoolaeg lõppeda ... 3:3 viigiga!?

Mäng muutus avapoolaja keskpaigas rahulikumaks, sest mõlemad meeskonnad tegid taktikalised muudatused. "Mäng algas väga lahtiselt. Ausalt öeldes olen isegi natuke üllatunud, kui kergelt saime Levadia liinidest läbi. Head võimalused tekkisid ja oleksime tahtnud neid realiseerida. Pärast seda nad natuke muutsid oma positsioone rünnakul ja siis olime sunnitud madalamalt kaitsma. See võttis meie hoogu rünnakul maha," selgitas Kalju abitreener Kaido Koppel pärast esimest poolaega ETV2 otse-eetris.

3. Tamm piirdus esimese poolajaga

Kalju esiründaja, tänavusel hooajal Premium liigas 12 väravat löönud Alex Matthias Tamm oli ka seekord Levadia vastu skoorimisele lähedal, tegi mitu pealelööki, aga ei saanud palli võrku. Tema mäng lõppes pärast esimest poolaega, sest teiseks poolajaks Tamm seljahäda tõttu väljakule ei jooksnud.

4. Kadunud mehed tagasi väljakul

Võiduvärava autor Liliu sekkus mängus 81. minutil ja skooris 90+3. Ta mängis viimati Premium liigas 15. juulil Tartu Tammeka vastu, misjärel on brasiillane kohtumisi kõrvalt jälginud. Eelmine peatreeneri kohusetäitja Ivan Stojkovic külmutas Liliu koosseisust. "See on puhtalt professionaalne otsus - tahame meeskonda natuke värskendada, leida teistsuguseid välismängijaid. Tahame mõelda tulevikule," lausus Stojkovic augustis.

Vahepeal oli Levadia peatreener Maksõm Kalõnõtšenko, kes oma ainsas mängus Liliut koosseisu ei nimetanud. Andrejev on aga Liliuga asjad selgeks rääkinud ja ründaja tõestas kohe esimeses mängus, et suudab meeskonda aidata küll. Nüüd on Andrejevil mõttekoht, kuidas ründajaid edaspidi kasutada, et kõik oleksid õnnelikud.

Liliu ei olnud ainus mängija, kes Premium liigas pika pausi järel väljakule jooksis, sest ka kogenud Kalju poolkaitsja Igor Subbotin sai teisel poolajal vahetusest mängu. Ta ei olnud pärast 23. juulil Narvas peetud mängu Transiga ühtegi minutit kõrgliigas mänginud, vaid esindas Esiliiga B-s duubelvõistkonda, kus lõi kaheksa mänguga seitse väravat. Tundub, et Kalju taas arvestab Subbotiniga.

5. Mängu parim - Liliu

Olgugi et Liliu ei mänginud palju minuteid, aga kui sellises mängus lööd ainsa värava ja tood oma meeskonnale võidupunktid, siis oled kangelane. Liliu suutis seda, mida meeskonnakaaslased ei suutnud. Ta lõi palli väravasse. Kui Ugge välja arvata, siis tegelikult ei langenud ükski Levadia mängija ansamblist välja, meeskond mängis näljaselt ja hingestatult.