Luup peale | Belgia alustas turniiri sama veenvalt kui Itaalia (0)

Romelu Lukaku. Foto: Brit Maria Tael

Belgia koondis alustas EM-finaalturniiri 3:0 võiduga Peterburis Venemaa üle. Belgia sai kaks väravat kätte avapoolajal venelaste suurtest individuaalsetest eksimustest ning vormistas lõppseisu 88. minutil.

Kaks korda skooris tiimi esiründaja Romelu Lukaku, kes kerkis hetkel turniiri parimaks väravakütiks, ja ühe korra Thomas Meunier.

Mõlemas seni alanud alagrupis (A, B) on seega suurimad favoriidid (Itaalia, Belgia) alustanud 3:0 võiduga. Kuna nad on paberil niigi oma alagruppide tugevaimad ning enamikest gruppidest pääseb edasi kolm meeskonda, peaks edasipääs olema nüüd nende jaoks vormistamise küsimus.

Skoor avati Peterburis kümnendal minutil. Dries Mertens andis paremalt äärelt tsenderduse ning Andrei Semjonovi kehvast puutest põrkas pall mugavalt ette Lukakule, kes saatis selle alla nurka. Lukaku pühendas tabamuse oma klubikaaslasele Christian Eriksenile, kes tänases varasemas mängus elustamist vajas ja haiglasse viidi. Ründaja jooksis kaamera juurde ja hüüdis sinna: "Chris, ma armastan sind!"

Kaheksa minutit hiljem tegi Semjonov Lukakule uue kingituse. Groznõi Ahmati mehe kehv sööt läks otse vastase ründaja jalale, kes sai minna kontrarünnakule teise keskkaitsja Georgi Džikija vastu. Džikija suutis siiski Lukakut nii palju takistada, et viimane ei pääsenud üksinda otse värava peale jooksma, vaid pidi söötma Leander Dendonckerile, kes tulistas 14 meetrilt üle.

Belgia sai teise värava kätte 34. minutil. Eksis puurivaht Anton Šunin, kes pillas Thorgan Hazardi tsenderduse värava ette, kus oli jaol vahetusest sekkunud wing-back Meunier. Viimane veeretas rahulikult palli võrku.

88. minutil tegi Meunier hea triblingu ja läbisööduga suure eeltöö ning õigesse kohta avanenud Lukaku lõi ühe puutega 3:0. Tähelepanekuid mängust:

1. Suluseisu tõlgendatakse kaitsjate jaoks karmilt

Avavärava olukorras oli Lukaku Mertensi tsenderduse ajal suluseisus. Sellele ka Semjonov ülestõstetud käega apelleeris, aga kohtunikud ega VAR venelastele appi ei tulnud.

Tsenderdus oli selgelt Lukakule mõeldud, ükski teine belglane sinnakanti minemas polnud. Ühest küljest õpetatakse kaitsjatele, et kõik olukorrad tuleb lõpuni mängida. Teisalt tõlgendatakse suluseisureeglit kaitsjate jaoks karmilt, sest kui nad lõpuni mängivad, aga teevad kas ebamugava asendi või lihtsalt tehnilise praagi tõttu kehva puute, siis suluseisu enam ära ei vilistata. Semjonovi jaoks tuli tsenderdus ilmselt pisut ootamatult Džikija pea tagant välja ning ta ei teinud korralikku puudet, vaid koperdas selle enda jalge vahelt Lukakule ette. Sellegipoolest oleks kaitsja pidanud paremini tegutsema.

2. Korralik kokkupõrge teisel korrusel

25. minutil läksid Timothy Castagne ja Daler Kuzjajev ennastsalgavalt õhuvõitlusesse ning põrkasid tugevalt peadpidi kokku. Esimesena pallini jõudnud Castagne nägu oli avarii järel pooleldi lömmis ja üks silm kinni, endise Narva Transi peatreeneri poeg Kuzjajev sai endale pea ümber sideme. Mõlemad vajasid vahetust.

Castagne asemel tuli väljakule Meunier, kes lõi juba varsti värava ning tegi kohtumise lõpus viimasele tabamusele eeltöö. Nii hea esitusega ähvardab ta edasiseks turniiriks põhikoosseisu koha endale võtta.

Ühe sunnitud vahetuse pidi Venemaa avapoolajal veel tegema, sest vasakkaitsja Juri Žirkov vigastas end, kui sirutades palli Lukaku jala eest klaaris. 63. minutiks olid Venemaal kõik viis vahetust otsas.

Lisaks pidi Belgia teisel poolajal välja võtma keskkaitsja Jan Vertongheni, kes võitluses Dzjubaga haiget sai.

3. Venemaa lõi vaid korra raamide vahele

Venemaa mängis tihti pikki palle ette oma staarründaja Artjom Dzjuba peale, kes suutis küll õhuvõitlusi võita, aga tema kaaslaste ründemäng jäi lahjaks. Teisele poolajale läks Venemaa neljase kaitseliini asemel kolme keskkaitsjaga ning pani algul aktiivsuses juurde, aga jäi ikkagi hambutuks.

Venemaa suutis terve kohtumise jooksul sooritada raamide vahele ainult ühe pealelöögi ning see lendas keskele, Thibaut Courtois' sülle. Selle tegi 14. minutil peaga Mario Fernandes pärast Aleksandr Golovini kornerit.

Belgia - Venemaa  3:0 (2:0)