Lõuna-Koread ei peatanud isegi segane sakslane, kes kummardas Cruyffi (0)

Uli Stielikese ametiaeg ei olnud kuigi pikk, aga see-eest üsna meeldejääv. Foto: koreatimesus.com

Üheksandat korda järjest maailmameistrivõistlustele jõudnud Lõuna-Koreast on saanud suurturniiride püsikülaline. Tõsi, reeglina märkamatu.

Neist pikem MM-idel osalemise seeria on hetkel käimas vaid neljal koondisel - Brasiilial, Saksamaal, Argentinal ja Hispaanial. Pole sugugi halb seltskond. Saksamaa ja Brasiilia on selle aja jooksul kroonitud maailmameistriks kahel, Argentina ja Hispaania ühel korral. 

Lõuna-Korea ... Lõuna-Korea on kahel korral alagrupist edasi pääsenud. Et Aasias parimate hulka kuulumisest ei piisa maailmameistritiitlile konkureerimiseks, ei ole suurem asi uudis, aga seekord peavad lõunakorealased rahul olema, et Venemaal üldse mängitakse. Sakslase Uli Stielike kurbnaljakas treeneripõli on läbi. Korealaste jaoks õnneks, muu maailma jaoks kahjuks.

Stielike, omal ajastul üliedukas poolkaitsja, kelle suurimaks varaks jalgpalliaju, tundub ideaalse juhendajamaterjalina. Aga ilmselt on ka objektiivseid põhjuseid, miks treenerikarjääri Šveitsi koondisest alustanud ja vahepeal Saksamaa rahvuskoondise abitreenerina ja noortekoondiste peatreenerina töötanud mees on viimased kümme aastat Aasias pesitsenud.

REKLAAM

Lõuna-Koreas algab tema lugu 2014. aastast. Kohaliku alaliidu esimene valik peatreeneripostile oli Bert van Marwijk, kes ei soovinud Lõuna-Koreas paikne olla - sarnasel põhjusel lõppes hollandlase töö hiljuti Saudi Araabias - ja nii jäi leping allkirjadeta. Asendusena toodi sisse Stielike, kelle abitreeneriks sai Shin Tae-yong, praegune peatreener.

Argentina massöör ja Johan Cruyff

Esimesed mängud, kus Stielike, kellele oli Korea jalgpall võõras, lähtus Tae-yongi soovitustest, läksid fantastiliselt. Kui isepäine sakslane jõudis järeldusele, et on piisavalt infot ammutanud, saatis ta Tae-yongi noortekoondiseid juhendama ja tõi endale abitreeneriks argentiinlasest massööri.

Tulemused langesid kolinal, aga meedia ees kaitses Stielike oma otsuseid, väites, et vajab rohkem aega. Mängijaid valides ei pidanud ta kohaliku liiga taset koondise jaoks piisavaks, eelistades "oma mehi", näiteks kunagist naabrimeest Kim Kee-heed ja Hiina liigas pingil virelevaid pallureid. Kohalikud fännid spekuleerisid, et Stielike tahab lihtsalt hiinlastega häid suhteid hoida. Hiljem selgus, et kodumaal pallivaid mehi ei lubatud isegi mängujärgsetele koosolekutele. Nüüd töötabki sakslane Hiinas ...

Asi läks nii hulluks, et üks koondise liikmetest astus anonüümselt välja ja rääkis Stielikese töömeetoditest meediale. Mullu märtsis, pärast ootamatut kaotust Hiinale, vajas Lõuna-Korea hädasti võitu Süüria üle, aga Stielike näitas mänguks valmistudes vaid Johan Cruyffi videosid, märkides, et "kui mängite nagu see tüüp, on kõik korras".

Viis minutit enne riietusruumist väljumist võttis Uli mänguplaani kokku ühe lausega - "Süüria pargib bussi, teie hoidke palli" - ja lõpetas koosoleku. Ainult et Süüria ei parkinud bussi, vaid surus korealasi kõrgelt ja vaid õnnelik värav koostöös väravavahi kangelaslike tõrjetega hoidis Koreale 1:0 võidu ära. Mängu järel teatas Stielike, milline õnnestumine tema mänguplaan oli, süüdistades rahvast ja meediat "tema vaadete ründamises".

Pärast järgmises mängus Katarile 2:3 kaotamist sai sakslane lõpuks kinga ja viimaseks kaheks valikmänguks toodi Tae-yong noortekoondistest tagasi. Väravateta viigid Iraani ja Usbekistaniga aitasid Korea üle noatera maailmameistrivõistlustele. Nii Süüriat kui Usbekistani edestati lõpuks kahe ja Hiinat kolme punktiga.

Järgneva üheksa kuu jooksul peetud kontrollmängudes on alistatud näiteks Kolumbia ja Jaapan, aga kaotatud Venemaale ja Põhja-Iirimaale, viigistatud Hiina ja Jamaikaga. Usk meeskonda ei ole kodumaal just suur, kuid paralleele tõmmatakse 2002. aastaga, kui sarnase teadmatuse kiuste poolfinaali jõuti. Kui oleks toeks vaid koduseinad ja Byron Moreno ...

Meeskonna staar - Son Heung-min

Stielike märkis kord, et Lõuna-Korea ei saa kunagi edukaks, sest neil "ei ole mängijat nagu Sebastian Soria". Kellele Katari passiga uruguaylasest ründaja nimi midagi ei ütle, ei saa pahaks panna, aga sakslase õnnetuseks oli tal võtta vaid Son Heung-min, Tottenhami staar, kes vajadusel täidab üsnagi edukalt isegi Harry Kane'i saapaid. 25-aastane mees on Lõuna-Korea vuti vaieldamatult säravaim täht.

Silm peale - Hwang Hee-chan

Soni ründepartner, kolm aastat noorem Hwang Hee-chan on Austrias Salzburgis tublisti minuteid teeninud ja tänavu mängiti ennast Euroopa liigas suurele pildile, alahinnata ei saa ka korealase rolli. Hwangist võib asjade kokkulangevusel saada Lõuna-Korea järgmine suur ründaja ja MM-il õnnestumine ei teeks teps mitte halba.

Koondisest väljas - Kwon Chang-hoon

Korea uus põlvkond on paljulubav ja 23-aastaselt Kwonilt oodati samuti läbimurdeturniiri. Eelmisel talvel liitus äärepoolkaitsja Prantsusmaa kõrgliigas mängiva Dijoniga ja esimesel täishooajal sai temast kohe kindel põhimees, kes panustas 33 mänguga märkimisväärsed 11 väravat. Hooaja viimases mängus vigastas Kwon aga Achilleuse kõõlust ja unistus MM-ist purunes kildudeks.

Treener - Shin Tae-yong

Kohalike arvamus Shin Tae-yongist on küll selgelt parem kui Uli Stielikest, aga 49-aastasel mehel napib sel tasemel kogemust. Täpselt nagu treenerina, oli ta ka mängijana Aasia-keskne. Ettearvamatus on hetkel ehk ka tema suurim trump - kontrollmängude põhjal on raske ennustada sedagi, kas Korea rivistub üles kolme- või neljamehelise kaitseliiniga.

Ivar Lepik: "Niigi tulest ja veest läbi käinud Lõuna-Koreale ei halastanud ka grupiloos. Kõik pannakse paika esimese mänguga - kui Rootsi vastu vähemalt viiki kätte ei saada, on turniir sisuliselt läbi. Nad ei jää nullile ja lihtne ei saa olema kellelgi, aga Lõuna-Korea teekond lõppeb taas alagrupis."

Mängud alagrupis

E, 18. juunil kell 15.00 vs Rootsi
L, 23. juunil kell 18.00 vs Mehhiko
K, 27. juunil kell 17.00 vs Saksamaa

Eeldatav algkoosseis:

Louna-Korea - Football tactics and formations

Koosseis:

Väravavahid: Kim Seung-gyu (Vissel Kobe), Kim Jin-hyeon (Cerezo Osaka), Cho Hyun-woo (Daegu).
Kaitsjad: Kim Young-gwon (Guangzhou Evergrande), Jang Hyun-soo (FC Tokyo), Park Joo-ho (Ulsan Hyundai), Lee Yong (Jeonbuk Hyundai Motors),  Go Yo-han (FC Seoul), Kim Min-woo (Sangju Sangmu),  Hong Chul (Sangju Sangmu), Jung Seung-hyun (Sagan Tosu), Yun Young-sun (Seongnam), Oh Ban-suk (Jeju United).
Poolkaitsjad: Ki Sung-yueng (Swansea), Koo Ja-cheol (Augsburg), Lee Jae-sung (Jeonbuk Hyundai Motors), Jung Woo-young (Vissel Kobe), Ju Se-jong (Asan Mugunghwa), Lee Seung-woo (Hellas Verona), Moon Seon-min (Incheon United).
Ründajad: Kim Shin-wook (Jeonbuk Hyundai Motors), Son Heung-min (Tottenham), Hwang Hee-chan (Salzburg).

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK