Kuupäevad on paigas, aga kuidas koondis kokku saada, mida teha reisipiirangutega ja kus mängida? (0)

Eesti meeskond enne sügisest EM-valikmängu Hollandiga. 11-st põhikoosseisumehest viis (Joonas Tamm, Sergei Zenjov, Ilja Antonov, Karol Mets, Erik Sorga) pallivad riikides, mille suhtes kehtivad hetkel ranged reisipiirangud. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Eesti jalgpallikoondise kalendris seisavad 5. septembri kodumäng Gruusiaga ja 8. septembri võõrsilmäng Armeeniaga. Kuidas need Rahvuste liiga C-divisjoni teise alagrupi kohtumised peetakse juhul, kui Euroopas kehtivad septembri alguses samad reisipiirangud ja karantiinireeglid, mis praegu, on ebaselge.

Eesti koondis käis viimati väljakul 2019. aasta 19. novembril, kui Amsterdamis kaotati 0:5 Hollandile. Karol Mets, Erik Sorga, Joonas Tamm, Sergei Zenjov ja Ilja Antonov kuulusid toona Eesti põhikoosseisu ja Nikita Baranov sekkus vahetusest. Kõik kuus on Eesti koondise jaoks väga tähtsad mängijad. Aga kui praegune de facto olukord kehtib ka septembri alguses, on peatreeneril Karel Voolaidil nende kasutamine väga keeruline, võib-olla suisa võimatu.

Mets mängib klubijalgpalli Rootsis Stockholmi AIK-s, Sorga USA-s D.C. Unitedis, Tamm Ukrainas Tšernihhivi Desnas, Zenjov Kasahstanis Karagandõ Šahtaris ning Antonov ja Baranov Armeenias, vastavalt FC Ararat-Armenias ja FC Alaškertis.

Neist riikidest Eestisse saabuvad inimesed peavad viibima 14 päeva enesekarantiinis. Siililegi selge, et tippsportlase jaoks pole see vahetult enne võistlust mõeldav. Isegi mitte siis, kui jalgpalluri koduklubi peaks mingil kummalisel põhjusel lubama jalgpalluril kaks nädalat enne koondiseakna algust enda juurest lahkuda.

REKLAAM

Ning isegi oletades, et see juhtuks, siis tähendaks Armeeniasse reisimine – kui Eesti koondis sinna sisse lubatakse – sealt naasmisel tervele meeskonnale keset võistlushooaega 14-päevalist kohustuslikku karantiini.

Veel varem võivad sarnaste probleemidega kokku puutuda eurosarjades tänavu Eestit esindavad FC Flora, FCI Levadia, Nõmme Kalju ja Paide Linnameeskond, kes saavad oma esimese vastase ja selle, kas mäng toimub kodus või võõrsil (kitsa ajaraami tõttu selguvad edasipääsejad ühe mänguga, mitte kodus-võõrsil põhimõttel), teada augusti alguses.

Lühike kokkuvõte: praegu Euroopas kehtivate reisipiirangute tingimustes pole ei eurosarjade ega Rahvuste liiga läbiviimine võimalik. Siseriiklikke võistlusi reisireeglid ei sega ning kui ülearu keeruline pole korraldada ka seda, et kaheksa klubi sõidavad erakorralise formaadi alusel mängitavaks Meistrite liiga finaalturniiriks kõik Portugali, aga eurosarjad ja Rahvuste liiga tähendavad seda, et jalgpallurid liiguvad risti-rästi mööda Euroopat suurtel kiirustel ja hulgakaupa.

Voolaid: kuupäevad on selged, aga milline saab Euroopas olema tegelik elu?

Eesti jalgpallikoondise peatreener Karel Voolaid. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

"Nüüd on kalender paigas, aga ütleme ausalt, et meil on mängijad riikides, mille suhtes kehtivad karantiinireeglid. Kuidas täpselt hakkab toimuma mängudele sõitmine? Ei saa öelda, et kõik on päris selge. Kalendris on selged kuupäevad, aga milline Euroopas tegelik elu saab olema ... iga päevaga saame targemaks," tõdes Eesti meeskonna peatreener Karel Voolaid laupäeval ERR-i otsestuudios koondisesügisest rääkides.

Voolaid rääkis ka, et ettevalmistustöö kohtumisteks Gruusia ja Armeeniaga on täies hoos. Vastaste viimased kohtumised läbi analüüsitud ning käib vaagimine, keda mängijatest võtta ja keda jätta. "Kõige rohkem pead on mind pannud murdma väga tasavägine Eesti kõrgliiga, kus väga paljud mängijad on mind pannud heas mõttes kukalt kratsima, et keda koondiseringi võtta," sõnas peatreener ja andis mõista, et tema plaanidesse kuulub ka Itaalia kõrgliigaklubis Ferrara SPAL üha enam usaldust pälviv Georgi Tunjov.

Kes koduses liigas end heast küljest näidanud meestest pääsevad koondisesse ja kes sealt võrreldes eelmise rivistusega välja langevad, on küsimused, mis kütavad kirgi igas Euroopa riigis. Aga kuidas teha nii, et need arutelud ei jääks pelgalt teoreetilisteks? Ning nii, et Voolaidi ja tema abiliste tehtud eeltöö saaks ka lahingus ära proovitud ning koondise ligi aastane mängupaus lõpetatud?

Eesti Jalgpalli Liidu infojuhi Mihkel Uibolehe sõnul tegeleb UEFA teemaga põhjalikult ja loodab erinevate rangete meetmete kaudu viia koroonaviiruse levimisriski miinimumini. Kõige aluseks on UEFA koostatud dokument "UEFA Return to Play Protocol" ("UEFA võistlustegevuse juurde naasmise reeglistik"), mis annab mitmeid soovitusi ja paneb paika teatud põhimõtted reisimiseks ja mängude korralduseks. Mõned näited tolles dokumendis sätestatust:

  • Iga koondis nimetab eraldi mitu ametnikku, kes vastutavad meditsiinilise poole, reisimise, korralduse jms eest.
  • Tuleb hoida kahemeetrist distantsi.
  • Kõiki mängijaid, treenereid ja ametnikke testitakse, ilma negatiivse testitulemuseta staadionile ei pääse.
  • UEFA soovitab reisida ainult tellimuslendudega, mõnel võistlusel saab see olema kohustuslik. Reisides tuleb kanda näomaski ja hoida distantsiga kõigi võõrastega. Lennujaamades tuleb teha kõik selleks, et puutuda võimalikult vähe kokku teiste reisijatega, sh erilahendused, et ei peaks läbima terminali.
  • Soovitus on, et hotell, kus koondis ööbib, oleks ainult nende päralt või kindel korrus/kindlad alad hotellis. Soovitused on ka toidu serveerimiseks hotellis ja selleks, et mitte lahkuda hotellist, kui selleks pole tõsiselt vajadust või see ei toimu organiseeritult.
  • Staadionid saavad olema jaotatud nelja tsooni, kus igas tsoonis kehtivad omaette nõuded - eesmärk vältida liigseid kokkupuuteid. Varumängijate pingil tuleb hoida vähemalt meetrist vahet, vajadusel selleks kasutada erilahendusi pinkide ümbertegemiseks.
  • Tavapärane ametlik lõunasöök kahe delegatsiooni vahel enne mängu ei ole enam kohustuslik.
  • Pallilapsed peavad kandma näomaske ja hoidma mängijatega kahemeetrist vahet.
  • Mängueelne rivistus on ühemeetrise vahega, pole lubatud mängijate saatjaid, hümni esitamist artisti poolt ja kätlemist. Mängijatel ei soovitata särkide vahetamist.
  • Fotograafe lubatakse mängule akrediteerida maksimaalselt 16 - mõlema värava taga 8. Ajakirjanikud peavad istuma kahemeetrise vahega ja kandma näomaske, välja arvatud kommentaatorid, kui nad kommenteerivad.
  • Teleülekande mõttes on näiteks keelatud riietusruumidega filmimine tavamoel, ilmselt saab olema ainult mehitamata kaameratega. Mängujärgseid mixed zone intervjuusid ei toimu.

Nagu näha, on nõudmised kohati isegi rangemad kui need, mida kasutati Eesti Premium liigas 19. maist 30. juunini, kui võistlustel kehtis publikukeeld.

Eeldatavasti peetakse sügisesed koondisemängud tühjade tribüünide ees. Eurosarjamängude osas on see juba praegu kindel. Foto: Brit Maria Tael

Reisipiirangute sobimatuse puhul pole välistatud (kodu)mängude viimine neutraalsele pinnale

Uiboleht: "Iga riik peab ise tegema parima, et tagada rahvuskoondiste ja klubide esindatus UEFA võistlustel. Meil on ees palju rahvusvahelisi mänge, mille korraldamiseks küsime erisusi, et vastased pääseksid Eestisse ilma karantiinita (kui tullakse sellisest riigist, kus on karantiin nõutud) ja meie jalgpallurid omakorda välisriigist tagasi ilma karantiinita.

Aluseks on see, et UEFA korraldab iga mänguga seoses kõigi testimised – lennukile lubatakse ainult testitud mängijad, tegemist on väga laiaulatusliku ja põhjaliku programmiga – ja võtab kasutusel suure hulga ettevaatusabinõusid.

Laias laastus on meie muredeks Eesti koondislased (mehed, naised, noortekoondised), kes saabuvad koondisesse erinevatest riikidest, näiteks meeste puhul Karol Mets Rootsist, Joonas Tamm Ukrainast jne ning naasmine võõrsilt (näiteks koondise puhul Armeeniast).

Et nii klubide kui ka koondiste mänge sujuvalt korraldada, suhtleme Eestis esmalt kultuuriministeeriumiga. Kui mitte kuidagi ei õnnestu mängude pidamine selliselt, et võistkonnad saavad mõistlikul moel reisida, siis tunduks loogiline mängude pidamine neutraalsel pinnal, aga sellest pole ametlikult juttu veel olnud. Tegutseme hetkel teadmises, et kõik mängud peetakse ilma publikuta."

Eurosarjade eelringide kohtumiste pidamine tühjade tribüünide ees sai eelmisel nädalal UEFA ametliku kinnituse. Seega vaatamata sellele, et Eestis tohib vabas õhus peetavaid spordivõistlusi külastada kuni 2000 inimest, toimuvad kõik siin peetavad eurosarjamängud tühjade tribüünide ees.

Koondisemängude osas pole UEFA seni veel otsust teinud, kuid kõik märgid viitavad, et ka seal kehtestatakse üle-euroopaline publikukeeld, mis ei hõlma ainult Rahvuste liigat, vaid mida laiendatakse ka koondiseakende sees peetavatele maavõistlustele. 

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
 
Jalgpalluritel on ikka süda sees
TOREDAD VIDEOD
Jalgpalluritel on ikka süda sees (0)
 
Oeh, mis siin toimub?!
JALGPALLIMOOD
Oeh, mis siin toimub?! (0)
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK