Kostja täitis rahva ootused (12)

Foto: Gertrud AlatareEesti rahvuskoondise südametunnistus Konstantin Vassiljev tegi 6621 pealtvaataja silme all seda, mida talt oodati ja Leedu läks koju 0:1 kaotusega.

Õhkõrnade lootustega EM-finaalturniirile, tegi Eesti täna seda, mida vaja, et unistus elaks: revanš Leedult võõrsil saadud kaotuse eest võeti 71. minuti väravast, mille autoriks loomulikult ei keegi muu kui Konstantin Vassiljev.

Kindel, ent võimalustevaene

Eesti koondise peatreener Magnus Pehrsson otsustas algrivistuses eelistada Ken Kallastele Artur Pikka ja kasutas üsnagi kaitsvat tagumist kuuikut, mis tähendas, et Aleksandr Dmitrijev mängis ehk talle veidi võõramas ehitaja rollis. Külaliste esialgse surve järel tegi just Sanja ka mängu esimese pealelöögi, mis väravale siiski suuremat ohtu ei kujutanud.

Vaikselt, aga kindlalt elasid mängu sisse ka sinisärgid ja enesekindla pallivaldamisega jõuti kohati kümne mehega ka Leedu väljakupoolele. Esimene poolvõimalus tekkis aga alles 20. minuti paiku ja mitte domineerimise tulemusena - Ats Purje lõikas tagasisöödu vahelt, kuid otsustas puurilukk Giedrius Arlauskise trikilugemist katsetada, pettes rohkem ära ennast kui väravavahti.

Eesti domineerimine Pehrssoni taktikaliste valikute tõttu - ründefaasis langes Karol Mets alla, Enar Jääger nihkus äärele ja Taijo Teniste aitas Joel Lindperel ülekaalu tekitada - küll jätkus, kuid momendid olid visad tulema. Viis minutit enne poolajavilet pani Artur Pikk kasti järjekordse tsenderduse ja sel korral oli Lindpere peaga suunamas, kuid Juki löök hiilis napid paarkümmend sentimeetrit postist mööda.

Hiljem tekitas eestlastele meelehärmi austerlasest kohtuniku Oliver Drachta poolajavile, mille ta andis sisuliselt ilma lisaajata ja hetkel, kui eestlased olid juba Leedu kolmandiku piirimail ja neli-neljale rünnakule pääsemas.

Kostja to the rescue

Teist poolaega alustasid innukamalt külalised ja Mihkel Aksalu pidi kohati ka oma oskusi näitama, kuid sai sellega eeskujulikult hakkama - kohe poolaja alguses tõrjus ta Mindaugas Panka terava pealelöögi, kümme minutit hiljem aga sai kahel korral järjest proovida Fedor Cernych - esimese, ohtlikuma momendi saatis hiljuti Bialystoki Jagiellonias Konstantin Vassiljevi meeskonnakaaslaseks saanud ründaja ise seitsmelt meetri üle värava, teisel korral sai Aksalu rikošetiga pallile siiski kindlalt jaole.

Panka ja Cernychi võimaluste vahele jäi eestlaste senise mängu parim hetk, kui Arlauskis kõrget palli ebaõnnestunult klaarima tuli ja Ats Purje nahkkera värava poole suunata sai. Väravavaht oli mängust juba väljas, kuid Marius Žaliukas jõudis klaarima enne eestlasi rõõmustavat valget joont.

Ja siis see tuli. 71. minutil pandi Sergei Zenjovi suunas teele pikk pall, viimasel ajal heasse hoogu sattunud mees jättis selle kavalalt Konstantin Vassiljevi jalale, kes seni millegi erilisega silma polnud suutnud paista. Ent nüüd juba Kostjastunud mees purjetas kuuele meetrile ja vajutas palli üsnagi terava nurga alt üle väravavahi pea võrku. Kes siis muu!

Järgnevad 20 minutit möödusid pigem eestlaste väljakupoolel, kuid kindral Aksalu kamandas vägesid eeskujulikult. Löögi jättis süda vahele vaid korra, kui nurgalöögi järel pidi esimeses postis appi tulema Sergei Zenjovi selg, et pall väravast eemal hoida.

Mängu parim - Artur Pikk

Ootamatult algrivistusse edutatud Pikk põhjendas seda isuka mängu ja kõva võitlusega. Vasakult äärelt leedulased rõõmu ei leidnud, sest Pikk oli neil seljas kui hagijas.