Kes võidaks jalgpalliduelli Euroopa vs Lõuna-Ameerika? (3)

Jalgpalli kaks juhtivat maailmajagu on igasuguse kahtluseta Euroopa ja Lõuna-Ameerika. Seda nii mängijate, koondiste kui ka klubide osas. Kahe mandri pea saja aasta pikkust duelli on saatnud lakkamatu vaidlus teemal, kumb ikkagi on parem?

Euroopa ja Lõuna-Ameerika jalgpalliduelli alguseks on ilmselt kõige paslikum lugeda 1924. aasta Pariisi suveolümpiamängude jalgpalliturniiri, mis oli esimene võistlus, kus kahe mandri esindused vastamisi läksid.

Peale jäi Lõuna-Ameerika, sest Uruguay meeskond osutus peatamatuks. Esmalt pühiti teelt Jugoslaavia (7:0), seejärel esimeses ringis Eestist 1:0 jagu saanud USA (3:0), veerandfinaalis võõrustaja Prantsusmaa (5:1), poolfinaalis Holland (2:1) ja kullamatšis Šveits (3:0).

Neli aastat hiljem Amsterdami suveolümpiamängudel kordas Uruguay oma triumfi, kusjuures Lõuna-Ameerika ülekaal oli veelgi vägedam, sest teiseks finalistiks osutus Argentina. Kahe eduka olümpiaturniiri järel haaras rahvusvaheline jalgpalliliit (FIFA) ohjad enda kätte ning edaspidi selgus maailma parim jalgpallimaa nende egiidi all peetud MM-il. Esimese võistluse korraldamine usaldati Uruguayle, kes koduse turniiri ka võitis.

REKLAAM

Järgmised kaks MM-tiitlit võitis Itaalia, aga 1950. aastal kuulus esikoht taas Uruguayle. Alates MM-finaalturniiride algusest kuni 2010. aastani ei saavutanud Euroopa ega Lõuna-Ameerika kumbki kordagi suuremat edu kui üks MM-tiitel. Kohe, kui üks manner üldarvestust juhtima asus, seadis teine jalule viigi.

2014. aastal pidanuks juhtuma sama, sest Euroopa juhtis 10:9 ja kõik senised Lõuna-Ameerikas toimunud MM-id olid lõppenud sealsete meeskondade võiduga. Brasiilia alustas kodust turniiri ju suursoosikuna ning Argentinagi šansse peeti kõrgeks. Aga MM-tiitli võitis Saksamaa, kes purustas poolfinaalis Brasiilia 7:1 ning alistas finaalis Argentina 1:0.

Euroopa asus 11:9 juhtima ning Prantsusmaa tunamullune MM-tiitel suurendas edu juba 12:9 peale. Viimasel MM-il võimendas Euroopa üleolekut tõik, et kõik poolfinalistid esindasid Vana Maailma. Varem oli see juhtunud 1934., 1966., 1982. ja 2006. aasta MM-idel. Samas on ainult kaks MM-finaali (1930 ja 1950) on peetud ilma Euroopa meeskonna osaluseta.

Euroopa ja Lõuna-Ameerika duell olnud jalgpalli üks kandvaid telgi ega piirdu üksnes MM-tiitlite loendamisega. Klubide MM-i eelkäijaks olnud Intercontinental Cup kutsuti 1960. aastal ellu just sama vastasseisu põhjal, sest Euroopa ja Lõuna-Ameerika soovisid rinda pista ka klubirindel.

Kui 21. sajandil on klubijalgpallis pendel liikunud väga jõuliselt jõukama Euroopa suunas, siis mängijate võrdlus pakub jätkuvalt pinget, sest otsustavat edumaad kummalgi pole. Eelmist jalgpallikümnendit domineerinud duell Cristiano Ronaldo vs Lionel Messi polnud pelgalt duell Real Madridi ja FC Barcelona või Portugali ja Argentina, vaid ka kahevõitlus Euroopa ja Lõuna-Ameerika vahel.

Koroonakriis nõuab jalgpalliajakirjanduselt loovat mõtlemist ning portaal goal.com rakendas seda nii, et koostas kahe juhtiva mandri mängijatest sümboolsed koondised.

Euroopa rivistus:

Lõuna-Ameerika esindus:

Muidugi võib valikute osas vaielda, aga midagi täiesti põhjendamatut neis pole. Ning nende kahe meeskonna duelli oleks jälgida kahtlemata ülimalt põnev! Eriti äge, kui need kaks võistkonda (koos vahetusmeestega) peaksid maha näiteks 10-mängulise seeria, sest siis saaks duelli tulemustest teha põhjapanevamaid järeldusi kui ainult ühest mängust.

Goal.com'i poolt väljavalitud 22 jalgpallurit esindavad 12 riiki, kusjuures kui Euroopa esindus on kokku korjatud kaheksast riigist (Saksamaalt, Prantsusmaal, Hispaaniast kaks, Portugalist, Poolast, Hollandist, Belgiast ja Inglismaalt üks mängija), siis Lõuna-Ameerika oma ainult neljast (Brasiiliast kuus, Uruguayst kolm, Argentinast ja Tšiilist üks jalgpallur).

Mängijate klubiline kuuluvus on riiklikust ahtam, sest 22 mängija esindavad kuue riigi 11 klubi. Ainsa Euroopa-välisena on esindatud Sao Paulo, mis annab tööd kogenud paremkaitsjale Dani Alvesele. Ülejäänud 10 klubi tulevad kõik Euroopa viiest tippliigast. Hispaania La Liga on esindatud kaheksa, Inglismaa Premier League viie, Prantsusmaa Ligue 1 nelja, Itaalia Serie A kahe ning Saksamaa Bundesliga samuti kahe jalgpalluriga.

Klubidest omavad suurimat esindust FC Barcelona ja Pariisi Saint-Germain, kel mõlemal on 22 väljavalitu seas neli mängijat. Liverpoolil ja Real Madridil on neid kolm, Müncheni Bayernil kaks. Ühe jalgpalluriga on esindatud Manchester City, Chelsea, Milano Inter, Torino Juventus, Atletico Madridi ja Sao Paulo.

Lõpetuseks tuleb esitada vaid küsimus: kumb neist kahest meeskonnast võidaks? 

3 kommentaari

footsoccer   •  
(91.129.103.***)
Väga oluline, kes taktikat timmiks mõlema tiimi eesotsas!
Ja sellisest duellist rääkides ei saa nentimata jätta, et väga huvitav oleks erirasside vahelisi kohtumisi vaadata.
Kus oma tiimi on välja pannud:
Europiidid,
Negriidid,
Mongoliidid
Shparkz   •  
(90.191.14.***)
Ütleme nii et Dani Alvese koosseisu panek tänasel päeval näitab selle koosseisu tõsiseltvõetavust juba... 😁
Marko Meripuu   •  
(91.129.99.***)
Mingi penskarite kokkutulek

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK