Huvide konflikt? Abramovitš investeeris mängijatesse, kes mängisid Chelsea vastu (0)

Foto: chelseafc.com

Chelsea omaniku Roman Abramovitši portfelli ei kuulunud mõnda aega ainult Londoni klubi mängijad, vaid läbi riiulifirmade ka teised jalgpallurid, selgub hiljuti lekkinud dokumentidest.

BBC kätte jõudnud FinCEN-i failidest tuleneb, et Abramovitšile kuulub Briti Neitsisaartele registreeritud riiulifirma Leiston Holdings. Leiston tegutses kümnendi alguses jalgpalliringkondades aktiivselt tehingute kolmanda osapoolena - lihtsustatult tähendab see, et investorid aitasid klubil X osta mängija Y, kelle soetamist klubi poleks muidu lubada saanud.

Hiljem pidi klubi muidugi võla tasuma, kuid tekkivast huvide konfliktist lähtuvalt keelati Inglismaal kolmandate osapoolte kaasamine tehingutesse 2008. aastal ning rahvusvaheliselt seitse aastat hiljem. Kümnendi alguses oli teguviis eriti populaarne Portugalis, kus klubid nägid teenimisvõimalust peamiselt Lõuna-Ameerika talentide üle Atlandi ookeani toomises. 

Üks sellistest oli Peruu ründaja Andre Carrillo, kelle Lissaboni Sporting ostis 2011. aastal kodumaalt Lima Alianzast ligikaudu kahe miljoni euro eest. Pool rahast ja seega ka mängijaõigustest kuulus Leiston Holdings'ile ehk Abramovitšile. 2014. aastal kohtusid Sporting ja Chelsea aga Meistrite liigas ning Carrillo tegi kaasa mõlemas kohtumises, mis tähendas, et Abramovitši huvid olid korraga seotud mõlema meeskonna esitusega.

REKLAAM

"Ma ei pea seda õigeks, et jalgpalliklubi omanik omab mängijaid vastasmeeskonnast. Just selliste asjade tõttu kolmandate osapoolte kaasamine keelatigi," lausus BBC-le Inglismaa alaliidu endine pealik Lord Triesman. "See asetab varju kogu jalgpallile. Nende dokumentide põhjal, mida olen näinud, oleksin jalgpalliliidu esimehena soovinud põhjalikku uurimist."

Leistoni ja Sportingu kokkulepe Carrillo osas nägi muuhulgas ette, et kui klubile tehakse mängija eest vähemalt kuue miljoni euro suurune pakkumine ja klubi seda vastu ei võta, peavad nad maksma Leistonile summa, mis on võrdne 45 protsendiga pakutust. Iga Carrillo klubis veedetud hooaja eest pidi Sporting omakorda tasuma 127 000 eurot "kindlustust".

Carrillo jäi lõpuks klubisse 2016. aastani, sarnaste tehingutega olid Sportingu palgal veel Kameruni ründaja Gael Etock (2012-2013) ja argentiinlane Valentim Viola (2012-2016). Näiteks 2014/15 hooaja seisuga võlgnes Sporting Leistonile kokku 2,6 miljonit eurot.

Kokku liikus Leistonist läbi vähemalt 156 miljonit dollarit Abramovitši raha, mõne riiulifirmale kuulunud mängija ostmiseks seati Chelseale ka eesõigus. Kõik see toimus aga enne, kui kolmandate osapoolte kaasamine ametlikult keelustati.

"Tõsiasi, et tehingud võisid olla salajased, ei tähenda, et need olid seadustega vastuolus või kuidagi juhendeid rikkusid," kommenteeris Abramovitši kõneisik. "Fakt, et me pole sellisest probleemist teadlikud, kinnitab juba iseenesest, et midagi ei tehtud valesti ja mingit karistust ei järgnenud."

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK