Hiina pälvib FIFA-lt uuenenud MM-i korraldusõiguse (0)

FIFA president Gianni Infantino. Foto: FIFA Facebooki-leht

Neljapäeval koguneb järjekordsele koosolekule maailma jalgpalliliidu (FIFA) juhatus ning üheks päevakorrapunktiks on 2021. aastal esimest korda uue kontseptsiooni alusel toimuva klubide MM-i korraldusõigus.

Koosolek toimub Hiinas, Shanghais. Ning uudisteagentuuri Associated Press andmetel ei ole korraldaja puhul tegemist valimise, vaid nimetamisega. Ainsaks kandidaadiks on Hiina ning FIFA on väga huvitatud võistluse seal toimumisest.

Põhjuseid on laias laastus kaks. Esiteks on Hiina jalgpalli jaoks väga ahvatlev turg ja teiseks on alates 2016. aasta algusest FIFA suursponsoriks Hiina suurkorporatsioon Wanda, kes tahab oma miljonite eest ka midagi käega katsutavat vastu saada. Kuna koondiste MM-finaalturniiri pole võimalik Hiinale anda enne 2034. aastat (ning sealgi puuduvad garantiid, sest otsuse teeb FIFA üldkogu, mitte juhatus), siis ongi klubide MM magus ja kiire präänik.

Magus on too klubide MM põhjusel, et kui 2019. ja 2020. aasta klubide MM-id mängitakse vana formaadi (seitse osalejat, kaheksa mängu) järgi Kataris, et too riik saaks valmistuda 2022. aasta meeste MM-finaalturniiri läbiviimiseks, siis 2021. aastal mängitakse juunis ja juulis ehk ajal, mis varem oli ette nähtud maailmajagude karikaturniirile (Confederations Cup), aga uut sorti 24 osalejaga klubide MM.

Formaat näeb praeguse seisuga ette kaheksat kolmeliikmelist alagruppi, mille võitjad jätkavad veerandfinaalis ehk alagrupiturniiri sõel on tihe – kaks kolmandikku osalejatest saadetakse seejärel koju.

REKLAAM

Kui FIFA soovis algselt, et 24-st osalejast pooled oleksid Euroopa esindajad, siis Euroopa jalgpalliliit (UEFA) ei nõustunud lubama MM-ile üle kaheksa tiimi lubama. UEFA soovib nimelt iga hinna eest kaitsta Meistrite liiga kui maailma klubivõistluse nr 1 positsiooni ega soovi klubide MM-ile liiga palju "jõudu" anda.

Kaheksa esindajat oleksid ühe variandi kohaselt Meistrite ja Euroopa liiga nelja eelmise aasta võitjad (uus klubide MM hakkab toimuma iga nelja aasta tagant), aga piirava meetmena võidakse kehtestada ühe riigi osas piirang, sest MM-il soovitakse näha võimalikult laia riikide diasporaad, aga Meistrite ja Euroopa liiga võitu on eelmise kuue hooaja jooksul saanud maitsta ainult Hispaania ja Inglismaa klubid.

Ülejäänud 16 kohta jaguneksid praeguse plaani kohaselt maailmajagude vahel nii: Lõuna-Ameerika kuus, Põhja-Ameerika, Aasia ja Aafrika igaüks kolm ning Okeaania üks. 

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK