Farmerite liiga seisab teelahkmel. Kuidas saada rahaorav rattalt maha? (0)

PSG ja Lyoni edu Meistrite liigas tõestab, et vähemalt midagi tehakse Prantsusmaal õigesti. Aga kuidas kasvada välja arusaamast, et parimatest poegadest saavad varem või hiljem numbrid Exceli kasumireal?

Teiste, kellegi subjektiivsel hinnangul justkui paremate liigade fännid viskavad prantslastele ikka ja jälle nina peale "farmerite" silti; igasugused viited liiga tasemele tuleks mõnda aega siiski vaka all hoida. Ütleme korra veel: Prantsusmaa mullune seitsmes ehk Lyon lülitas Euroopas konkurentsist Itaalia meistri ja Inglismaa hõbeda, PSG aga kaks sakslaste medalisti. Vaid kolmas sakslane osutus mõlemale liialt kõvaks pähkliks.

Ent ei saa samas teha saladust tõsiasjast, et põhimõttel kasvatame-müüme on Ligue 1 endiselt farminduse tipp, Euroopa tugevaim farmliiga. Kui välja jätta erandlikult Katari rahal lainetav PSG, peavad müüma kõik - see tähendab keskendumist eelkõige noortele talentidele. Et liigana ja klubidena kasvada, on tarvis selline dogma murda.

Võtkem Lyoni. Väärika ajalooga suurklubi, mitmekordne meister ja värske Meistrite liiga poolfinalist küll, aga seitsmes koht kõrgliigas tähendab, et esmakordselt 25 aasta jooksul ei ole neid sügisel euromängudele asja. Erinevalt näiteks Manchester Unitedist või Arsenalist, kes suudavad staare aasta-kaks hoida, ehk mõne "projekti" nime all juurdegi meelitada, peab Lyon müüma.

REKLAAM

Nii võib võtta mürki, et vähemalt kaks kolmikust Houssem Aouar (22), Moussa Dembele (24) ja Memphis Depay (26) jätavad peagi hüvasti. Neid asendavad uued noored, kes aasta, kahe või kolme pärast samamoodi rahaks tehakse või teistmoodi asendatakse, sõltumatult tulemustest. Raha-orav ketrab ratast muudkui ringi.

PSG ja siis kõik teised

Esimene voor on vaevu selja taga, aga küsimusele "kes tuleb meistriks?" kõlavad vastused loetud sekunditega. Ükski rivaal ei näi hetkel ligilähedaseltki piisavalt tugev, et PSG hegemooniat murda, pariislased ise on aga motiveeritud ja näljased. Thiago Silva, Edinson Cavani ja teiste lahkumine võib olla probleemiks Meistrite liigas, kuid mitte kodukamaral.

Ainsaks komistuskiviks võiks osutuda kohanemine uue treeneriga, aga esmapilgul tundub, et Thomas Tuchel saab omanikelt pärast viiest võimalikust tiitlist nelja võitmist ja Meistrite liiga finaalis napilt kaotamist veel (ühe) võimaluse. Tucheli vallandamine oleks küll naiivne ja rumal, aga mitte läbinisti ootamatu lüke.

Aga vaatame siis põgusalt PSG selja taha, kus võivad ligikaudu kümme meeskonda olla küsijad Meistrite liiga kohale (ehk medalitele) ja teist samapalju hakkavad madistama püsimajäämise nimel. Osalt need grupid segunevad. Niivõrd palju on lahtisi otsi.

Selles tugevamas pundis on Lyon; on mullune hõbemedalist, kuid õhukese koosseisuga ja finantsiliselt mitte kõige tugevamatel sammastel Marseille; on esimesi Meistrite liiga triibulisi saama hakkav Rennes; on mõned lubavad täiendused teinud Nice; on Lille, kes müümisest, ostmisest ja vahetamisest teinud suurejoonelise äri; on Reims, kes kümnendite järel taas Euroopas näole annab.

Ja siis on Monaco, kes 2016/17 hooajal PSG seljatada suutis. See koosseis ... Kylian Mbappe, Fabinho, Bernardo Silva, Thomas Lemar ja teised on läinud, võrreldavat talenti neil hetkel pole, küll aga vallandati vaid tosina mängu järel vahepeal ka Hispaania koondisega töötanud Roberto Moreno ja palgati horvaat Niko Kovac, kel pärast Bayerni-fiaskot võimalus end pädeva treenerina tõestada. Neid saab olema põnev jälgida.

Neli põnevat nime, kellel silma peal hoida

Derbys sündinud ja Arsenali akadeemiast sirgunud Stephy Mavididi (22) liitus kaks aastat tagasi Juventusega, aga Serie A-s debüüdist edasi ei jõudnudki. Möödunud hooaja veetis ta laenul Dijonis, aga nüüd liitus Inglismaa noortekoondiseidki esindanud ründaja Montpellier'ga, kes käis lauda üle 6 miljoni euro. 

Eduardo Camavinga (17) sündis Kongos, kuid kolis kaheaastaselt Prantsusmaale ja kuulus juba mullu 24 mängus Rennes'i - pronksmedalisti! - algrivistusse. Tänavu näeb verinoort poolkaitsjat seega ka Meistrite liigas. Sama positsiooni mees Adil Aouchiche (18) lahkus aga PSG-st mänguaja nappuse tõttu ja loodab Saint-Etienne'is meestevutis kanda kinnitada.

Lille kulutas Victor Osimheni müügist teenitud 50 miljonist eurost kolm viiendikku, et palgata Jonathan David (20). See on Prantsusmaa kõrgliiga suve seni suurim üleminek. Belgia tippklubi Genti eest lõi Kanada passiga ründaja mullu 40 mängus 23 väravat.

Viis pidepunkti:

  • Kõrgliigast langesid välja Amiens ja Toulouse, asemele tõusid 1997/98 Prantsusmaa meister Lens ja 2001/02 karikavõitja Lorient. Tavapäraselt selgitatakse kolmas tõusja ja langeja üleminekumängudel, kuid neist sel aastal loobuti.
  • Prantsusmaa kohus otsustas esimese hooga rahuldada Amiensi ja Toulouse'i protesti ning soovitas koroonaviirusega kaasnenud mõjutuste tõttu lubada uueks hooajaks kõrgliigasse mängima 22 klubi, kuid Prantsusmaa alaliidu üldkogu hääletusel toetas kolm neljandikku hääletanutest siiski tavapärast 20 klubiga hooaega.
  • Montpellieri kapten Vitorino Hilton sõlmis klubiga mais aastase lepingupikenduse. Selles ei oleks iseenesest midagi kummalist, kui keskkaitsja ei tähistaks septembris 43. sünnipäeva! Brasiillane on endiselt raudkindel põhimees, kuid lubas, et see jääb tema viimaseks hooajaks.
  • Ligue 1 on esialgu tippliigadest ainus, kus fännid lubatakse tribüünile juba sügisel. Igale mängule müüakse kuni 5000 piletit, kohustuslik on sotsiaalselt distantseeruda ja maski kanda. 
  • Ühtegi eestlast, lätlast, leedulast, soomlast või rootslast Ligue 1'is hooaega ei alusta. Ühe mehega on esindanud Norra (äärekaitsja Birger Meling Nimes'is), Venemaa (poolkaitsja Aleksandr Golovin Monacos) ja Island (väravavaht Runar Alex Runarsson Dijonis).

Meeskonnad:

Angers

Peatreener: Stephane Moulin
Eelmisel hooajal: 11. koht
Üleminekud:

Sisse: Paul Bernardoni (Bordeaux), Souleyman Doumbia (Rennes, laen muudeti püsivaks), Enzo Ebosse (Le Mans).
Välja: Theo Pellenard.

AS Monaco

Peatreener: Niko Kovac
Eelmisel hooajal: 9. koht
Üleminekud:

Sisse: Axel Disasi (Reims), Anthony Musaba (Nijmegen), Jordi Mboula (Huesca, laenuleping lõppes), Adama Traore (Metz, laenuleping lõppes), Strahinja Pavlovic (Belgradi Partizan, laenuleping lõppes), Henry Onyekuru (Galatasaray, laenuleping lõppes), Gil Dias (Granada, laenuleping lõppes), Antonio Barreca (Genoa, laenuleping lõppes), Jean-Eudes Aholou (Saint-Etienne, laenuleping lõppes), Djibril Sidibe (Everton, laenuleping lõppes), Nacer Chadli (Anderlecht, laenuleping lõppes), Youssef Ait Bennasser (Bordeaux, laenuleping lõppes).
Välja: Kamil Glik (Benevento), Lyle Foster (Guimaraes), Kevin N'Doram (Metz, laen muudeti püsivaks), Benjamin Henrichs (Leipzig, laen), Islam Slimani (Leicester, laenuleping lõppes), Adrien Silva (Leicester, laenuleping lõppes), Tiemoue Bakayoko (Chelsea, laenuleping lõppes), Diego Benaglio, Danijel Subasic, Moussa Sylla.

Bordeaux

Peatreener: Paulo Sousa
Eelmisel hooajal: 12. koht
Üleminekud:

Sisse: Alexandre Mendy (Brest, laenuleping lõppes).
Välja: Yassine Benrahou (Nimes, laen muudeti püsivaks), Paul Bernardoni (Angers), Francois Kamano (Moskva Lokomotiv), Youssef Ait Bennasser (Monaco, laenuleping lõppes).

Brest

Peatreener: Olivier Dall'Oglio
Eelmisel hooajal: 14. koht
Üleminekud:

Sisse: Franck Honorat (Saint-Etienne), Christophe Herelle (Nice), Heriberto Tavares (Lissaboni Benfica), Ronael Pierre-Gabriel (Mainz, laen).
Välja: Jean-Charles Castelletto (Nantes), Mathias Autret (Auxerre), Samuel Grandsir (Monaco, laenuleping lõppes), Alexandre Mendy (Bordeaux, laenuleping lõppes).

Dijon

Peatreener: Stephane Jobard
Eelmisel hooajal: 16. koht
Üleminekud:

Sisse: Alex Dobre (Bournemouth), Pape Cheikh (Lyon, laen).
Välja: Nayef Aguerd (Rennes), Florent Balmont, Hamza Medil (Schalke, laenuleping lõppes), Stephy Mavididi (Juventus, laenuleping lõppes), Jhonder Cadiz (Lissaboni Benfica, laenuleping lõppes).

Lens

Peatreener: Franck Haise
Eelmisel hooajal: 2. koht (Ligue 2)
Üleminekud:

Sisse: Seko Fofana (Udinese), Ignatius Ganago (Nice), Facundo Medina (Talleres), Corentin Jean (Toulouse, laen muudeti püsivaks), Issiaga Sylla (Toulouse, laen), Gael Kakuta (Amiens, laen), Wuilker Farinez (Millonarios, laen).
Välja: Jules Keita (Sofia CSKA, laen), Vitor Costa (Inter de Lages, laen).

Lille

Peatreener: Christophe Galtier
Eelmisel hooajal: 4. koht
Üleminekud:

Sisse: Jonathan David (Gent), Sven Botman (Amsterdami Ajax), Angel Gomes (Manchester United), Burak Yilmaz (Besiktas), Adama Soumaoro (Genoa, laenuleping lõppes).
Välja: Victor Osimhen (Napoli), Nicolas Gaitan (Braga), Angel Gomes (Boavista, laen), Loic Remy.

Lorient

Peatreener: Christophe Pelissier
Eelmisel hooajal: 1. koht (Ligue 2)
Üleminekud:

Sisse: Adrian Grbic (Clermont Foot), Stephane Diarra (Le Mans), Quentin Boisgard (Toulouse), Jeremy Morel (Rennes), Trevoh Chalobah (Chelsea, laen).
Välja: Jimmy Cabot, Jonathan Martins Pereira, Armand Lauriente (Rennes, laenuleping lõppes).

Lyon

Peatreener: Rudi Garcia
Eelmisel hooajal: 7. koht
Üleminekud:

Sisse: Karl Toko Ekambi (Villarreal, laen muudeti püsivaks), Cenk Özkacar (Altay), Pape Cheikh (Celta Vigo, laenuleping lõppes), Tino Kadewere (Le Havre, laenuleping lõppes).
Välja: Martin Terrier (Rennes), Amine Gouiri (Nice), Oumar Solet (Salzburg), Pape Cheikh (Dijon, laen), Mapou Yanga-Mbiwa, Lucas Tousart (Hertha, laenuleping lõppes).

Marseille

Peatreener: Andre Villas-Boas
Eelmisel hooajal: 2. koht
Üleminekud:

Sisse: Alvaro Gonzalez (Villarreal, laen muudeti püsivaks), Leonardo Balerdi (Dortmundi Borussia, laen), Kostas Mitroglou (PSV, laen lõppes), Pape Gueye (Le Havre).
Välja: Gregory Sertic.

Metz

Peatreener: Vincent Hognon
Eelmisel hooajal: 15. koht
Üleminekud:

Sisse: Kevin N'Doram (Monaco, laen muudeti püsivaks), Vagner (Saint-Etienne), Thierry Ambrose (Manchester City, laen muudeti püsivaks), Marc-Aurelle Caillard (Guingamp), Geronimo Poblete (San Lorenzo, laenuleping lõppes).
Välja: Adama Traore (Monaco, laenuleping lõppes).

Montpellier

Peatreener: Michel Der Zakarian
Eelmisel hooajal: 8. koht
Üleminekud

Sisse: Stephy Mavididi (Juventus), Jonas Omlin (Basel).
Välja: Geronimo Rulli (Real Sociedad, laenuleping lõppes), Souleymane Camara.

Nantes

Peatreener: Christian Gourcuff
Eelmisel hooajal: 13. koht
Üleminekud

Sisse: Moses Simon (Levante, laen muudeti püsivaks), Jean-Charles Castelletto (Brest), Pedro Chirivella (Liverpool).
Välja: Maxime Dupe (Toulouse), Lucas Evangelista (RB Bragantino, laen), Rene Krhin.

Nice

Peatreener: Patrick Vieira
Eelmisel hooajal: 5. koht
Üleminekud:

Sisse: Robson Bambu (Athletico-PR), Amine Gouiri (Lyon), Jordan Lotomba (Young Boys), Hassane Kamara (Reims), Morgan Schneiderlin (Everton), Rony Lopes (Sevilla, laen), Jean-Victor Makengo (Toulouse, laenuleping lõppes).
Välja: Ignatius Ganago (Lens), Christophe Herelle (Brest), Malang Sarr, Adam Ounas (Napoli, laenuleping lõpppes), Moussa Wague (Barcelona, laenuleping lõppes).

Nimes

Peatreener: Jerome Arpinon
Eelmisel hooajal: 18. koht
Üleminekud:

Sisse: Yassine Benrahou (Bordeaux, laen muudeti püsivaks), Andres Cubas (Talleres), Birger Meling (Rosenborg).
Välja: Theo Valls, Paul Bernardoni (Bordeaux, laenuleping lõppes).

PSG

Peatreener: Thomas Tuchel
Eelmisel hooajal: 1. koht
Üleminekud

Sisse: Mauro Icardi (Milano Inter, laen muudeti püsivaks), Alphonse Areola (Real Madrid, laenuleping lõppes).
Välja: Thomas Meunier (Dortmundi Borussia), Edinson Cavani, Thiago Silva, Eric Maxim Choupo-Moting, Adil Aouchiche (Saint-Etienne), Tanguy Nianzou (Müncheni Bayern).

Reims

Peatreener: David Guion
Eelmisel hooajal: 6. koht
Üleminekud:

Sisse: Valon Berisha (Lazio), Anastasios Donis (Stuttgart, laen muudeti püsivaks).
Välja: Axel Disasi (Monaco), Hassane Kamara (Nice).

Rennes

Peatreener: Julien Stephan
Eelmisel hooajal: 3. koht
Üleminekud:

Sisse: Martin Terrier (Lyon), Neyef Aguerd (Dijon).
Välja: Souleyman Doumbia (Angers), Jeremy Morel (Lorient), Rafik Guitane (Maritimo, laen), Joris Gnagnon (Sevilla, laenuleping lõppes).

Saint-Etienne

Peatreener: Claude Puel
Eelmisel hooajal: 17. koht
Üleminekud:

Sisse: Timothee Kolodziejczak (Tigres UANL, laen muudeti püsivaks), Adil Aouchiche (PSG), Harold Moukoudi (Middlesbrough, laenuleping lõppes).
Välja: Franck Honorat (Brest), Makhtar Gueye (Oostende), Oussama Tannane (Vitesse), Yohan Cabaye, Loic Perrin, William Saliba (Arsenal, laenuleping lõppes), Jean-Eudes Aholou (Monaco, laenuleping lõppes).

Strasbourg

Peatreener: Thierry Laurey
Eelmisel hooajal: 10. koht
Üleminekud:

Sisse: Majeed Waris (Porto, laen muudeti püsivaks).
Välja: -

* Üleminekud on sisestatud 23. augusti 2020 seisuga. Märgitud on vaid olulisemad liikumised.

Eelvaate autori ennustus:

1. PSG
2. Nice
3. Lyon
4. Lille
5. Monaco
6. Marseille
7. Bordeaux
8. Rennes
9. Saint-Etienne
10. Reims
11. Lens
12. Montpellier
13. Strasbourg
14. Lorient
15. Nantes
16. Nimes
17.  Angers
18. Metz
19. Brest
20. Dijon

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK