Eestist Hollandi pressikonverentsil ei räägitud, teemadeks rassism ja Must Peeter (0)

Hollandi koondise poolkaitsja Georginio Wijnaldum. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Hollandi jalgpallikoondise pressikonverents enne teisipäevast EM-valikmängu Eestiga keskendus pühapäevasele Hollandi esiliigamängu FC Den Bosch – Rotterdami Excelsior rikkunud rassismijuhtumile. Eesti vastu Hollandi kaptenipaela kandev poolkaitsja Georginio Wijnaldum nõudis senisest oluliselt jõulisemat tegutsemist.

Wijnaldumilt küsiti esmalt lühidalt teda laupäeval vaevanud külmetuse ja siis 0:0 viigi kohta. Esimene on taandunud ja teise kohta kostis poolkaitsja, et muidugi oleks olnud tore võita, aga kõige tähtsam oli finaalturniiripääsme tagamine, millega saadi hakkama. Erinevalt eelmisest kahest finaalturniirist, mida Holland vaatas telerist.

Ent siis läks jutt Den Boschis juhtunule. Kohtunik katkestas eespool mainitud matši 28. minutil, kui Excelsiori ründaja Ahmad Mendes Moreira oli langenud kodumeeskonna rassistlike solvangute ohvriks. Lisaks näis üks Den Boschi toetaja tegevat natsi-saluuti.

Hollandis polnud varem mitte ühtegi professionaalset jalgpallikohtumist publiku rassistliku käitumise tõttu katkestatud, mis on kaasa toonud põhjaliku käsitluse.

REKLAAM

Sõna ütles otsustavalt sekka ka Hollandi koondise ründaja Memphis Depay, kes tegi eile õhtul Twitterisse postituse: "Mul on villand, et pean neid kaadreid ja sündmusi ikka ja jälle uuesti nägema! Millal see lõpeb? Öelge "ei" rassismile. Hollandi jalgpalliliit, Hollandi meeskond ja UEFA, mida me ette võtame? Eriti arvestades järgmise suve EM-finaalturniiri?"

Depay sõnavõtt oli ilmselgelt kantud Euroopa erinevates otstes viimastel nädalatel juhtunud mitmetest rassisimijuhtumitest, kus mustanahalised jalgpallurid on langenud publiku solvangute alla.

Moreira rääkis pärast mängu, et Den Boschi publik oli teda mõnitanud näiteks "puuvillakorjajaks", mis on otsene vihje kunagisele mustanahaliste orjadena kasutamisele. Samuti oli ta tige Den Boschi peatreeneri Erik van der Veni peale, kes olevat teda pärast mängu "väikeseks haledaks mehikeseks" nimetanud.

Wijnaldumile esitatud kolmas küsimus puudutas eile Den Boschis juhtunut ja edasist pressikonverentsi see teema ka domineeris. "Juhtunu oli minu jaoks valus hoop. Eeldasin, et Hollandis rassismi ei näe. Olen tegelikult siiani šokeeritud. See pole jalgpalli probleem, vaid ühiskondlik probleem. Mängijad peavad aga teineteist toetama.

Juhtunule peab järgnema jõuline reaktsioon. Lisaks mängija rassistlikule solvamisele olevat üks fänn teinud ka natsi-saluuti. Kust selline mõte üldse inimestele pähe tuleb? Seda ei tohi lubada. Den Boschis juhtunu oli väga halb. Karistused selliste asjade eest peavad olema nii karmid, et keegi enam ei tuleks isegi mõttele midagi säärast teha. Armastame jalgpalli, sest see toob rõõmu. Me ei tohi lasta kurjusel seda rõõmu rikkuda," rääkis Wijnaldum.

Homses mängus Eestiga Hollandi kaptenipaela kandev Wijnaldum rõhutas ka, et kui tema peaks kunagi rassistlike solvangute ohvriks langema, ei oleks pikka mõtlemist, vaid ta kõnniks platsilt minema. Aga su meeskond, küsiti Wijnaldumit. "Võtaksin nad endaga kaasa," kostis poolkaitsja. "Sa pead nad kaasa võtma!" teatas seepeale Wijnaldumi kõrval istunud peatreener Ronald Koeman.

56-aastane treener võttis seejärel sõnajärje korraks üle ja väljendas end veelgi jõulisemalt. "Oleme Hollandis liiga leebed ja võtame asju liiga lihtsalt. Valitsus peab olema sääraste juhtumite osas palju karmim ja praegu nad õigel teel ei ole. Gini sõnastas olukorra perfektselt – need, kes on vastutavatel kohtadel, ei astu rassismi vastu piisavalt otsustavaid samme."

Moreira intsident ei piirdunud kohtumise avapoolajal juhtunuga, vaid teda olla kutsutud ka Mustaks Peetriks (Zwarte Piet), mis on seotud Hollandis väga palju tähelepanu pälviva teemaga. Nimelt on Hollandi kauaaegne jõulukomme olnud, et jõuluvana abiliseks pole mitte päkapikk, vaid mustaks värvitud näoga poisike Zwarte Piet. 

Hollandi ühiskonnas on mõnda aega käinud terav debatt, kas rassistliku hõnguga kombest tuleks loobuda. Mõlemad leerid – nii traditsiooni kaitsjad kui ka selle vastased – kaitsevad oma positsioone väga kirglikult.

Wijnaldumilt küsiti, mida teha, kui homsel mängul Eestiga tulevad mõned pealtvaatajad staadionile Mustaks Peetriks kostümeerituna? "Meil on vaba maa," kostis poolkaitsja. Aga mis on sinu arvamus? "Minu meelest on olukord muutunud."

Olgu märgitud, et Wijnaldumilt küsiti ka paar jalgpallilist küsimust. Koeman asus rahvusmeeskonna peatreeneriks mullu veebruaris ning Wijnaldumi hinnangul on koondis seejärel stabiilselt tõusuteel püsinud. "Oleme kõik mängijatena kasvanud ning kuna kõik mehed esinevad hästi ka koduklubides, suudame Hollandi meeskonnana samuti veelgi paremaks minna. 4-3-3 asetus sobib meile," kiitis Wijnaldum peatreenerit.

Poolkaitsja nõustus, et laupäevases kohtumises Põhja-Iirimaaga jäädi mängu ülesehitusega jänni, ent tõi välja mitmed Koemani käe all peetud kohtumised – eriti aasta aega tagasi saavutatud 2:0 võidu Prantsusmaa üle – kui näite perfektsest partiist ka antud vallas. "Valgevene ja Põhja-Iirimaaga ei mänginud me hästi, aga septembrikuu mängud Saksamaa ja Eesti vastu olid seevastu väga head. Meie järgmine ülesanne on parandada järjekindlust," sõnas Wijnaldum.

Holland - Eesti EM-valikmäng algab teisipäeval Johan Cruyff Arenal kell 21.45.

SEOTUD LOOD
SEOTUD PILDID
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK