Diplomaadist turvameheks: Katar käsutab oma kodanikke MM-i ajaks välismaalt koju tööle (0)

Lusaili staadion on valmis, aga suurürituse toimumiseks on vaja veel paljutki ära teha, Foto: Scanpix / Reuters / Ibraheem Al Omari

Katari riik on saatnud sadadele inimestele korralduse naasta novembri lõpus algava MM-i ajaks kodumaale, et läbida seal kohustuslik ajateenistus. MM-i ajal tähendab see peamiselt mängupaikadeks olevate staadionite juures turvakontrollis töötamist.

The Guardian vahendab uudisteagentuuri Reuters infot, et nende valdusesse on jõudnud dokument, mille kohaselt kutsutakse ajateenistusse inimesi, kes oleksid sellest tavapäraselt oma töö tõttu vabastatud. See puudutab näiteks muuhulgas välisriikides töötavaid diplomaate. Korraldus illustreerib hästi probleeme, millega väike riik peab ühte maailma suurimat spordipidu võõrustades rinda pistma.

Kataris elab 2,8 miljonit inimest, kuid neist kõigest 380 000 on Katari kodakondsusega. Turniiri ajaks oodatakse riiki aga umbes 1,2 miljonit külalist. Nii on juba sõlmitud kokkulepe näiteks Türgiga, kes annab korraldajate käsutusse 3000 märulipolitseinikku. 

Teenistusse kutsutute ülesanne on Reutersi käes oleva dokumendi alusel peamiselt staadionite juurde tekkivates järjekordades korra hoidmine, fännide läbiotsimine ja keelatud esemete avastamine. Eraldi on märgitud, et tähelepanu tuleb pöörata alkoholile, mõnuainetele ja relvadele, mis võivad olla peidetud hobusesabadesse, riiete voodrisse või koguni võltskõhtudesse.

REKLAAM

Reutersi allika sõnul käib kodanike ettevalmistamine juba alates septembri algusest, kui nad said käsu ilmuda pealinnast Dohast põhja pool asuvasse laagrisse. Põhjendus oli lihtne: rõhutati, et iga kodanik peab täitma riigi ees "patriootlikku kohust". Allika kinnitusel on enamik inimesi laagris vastu tahtmist, soovimata samas võimudega pahuksisse sattuda. Siiski harjutavad suursündmuseks nende kõrval ka mõned vabatahtlikud.

Katari valitsus vastas Reutersi kommentaaripalvele vaid kinnitusega, et ajateenistusse kutsumine käib MM-i ajal tavapärastel alustel. "Ajateenijad pakuvad turniiri ajal korraldajatele täiendavat abi, kuid nii on see kõikide suursündmuste puhul, näiteks riigi aastapäeva tähistamisel," selgitati.

Alates 2014. aastast on Kataris kehtinud emiiri šeik Tamim bin Hamad al-Thani korraldusel käsk, mille alusel mehed vanuses 18-35 peavad läbima vähemalt nelja kuu pikkuse kohustusliku ajateenistuse. Kohustusest kõrvale hoidmine toob kaasa kuni aastase vanglakaristuse ja 50 000 Katari riaali ehk ligi 15 000 euro suuruse rahatrahvi.

Praegu teenistusse kutsutud inimesed määrati oma põhitöölt neljaks kuuks palgalisele puhkusele. Tegu on riigiettevõtete ja -asutuste töötajatega, näiteks võeti inimesi MM-i ajaks appi riigile kuuluvast QatarEnergyst ja välisministeeriumist. Turniir lõppedes naasevad nad tavatööle.

Laagrisse tuleb ilmuda viiel päeval nädalas ning väljaõpe toimub MM-i korralduskomitee turvaametnike käe all. Õpetatakse, et fännidele tuleb läheneda "positiivse kehakeele, keskendumise ja naeratusega", samuti manitsetakse töötajaid kinni pidama inimõigustest ning vältima ükskõik kelle ükskõik millisel alusel diskrimineerimisest, et riigist jääks külalistele hea mulje. Samuti sisaldab väljaõpe tunni aja pikkust rividrilli paraadväljakul.

Korraldajatel on põhjust mures olla, sest MM-i peaproov turniiriks ehitatud 80 000 pealtvaatajat mahutaval Lusaili staadionil läks pehmelt öeldes untsu. Lahkudes kohalikult superkarikamängult, kus pandi esimest korda proovile staadioni täielik mahutavus, pidid inimesed tunde metroos kojupääsu ootama, samuti said korraldajatel juba vaheajaks otsa veevarud.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK