Andorra, Albaania või hoopis Armeenia? Prantslaste tragikoomiline mängukorraldamine lükkas suure võidu tahaplaanile (1)

EM-valiksarja laupäeva viimase kolme mängu "tipphetk" toimus enne seda, kui mängud vaevu alanud olid. Tõsi, kahes mängus jagus põnevust ja ühel puhul ka sensatsiooniootust viimaste minutiteni välja.

Maailmameister Prantsusmaa ja neile 2016. aasta EM-il visa vastupanu osutanud Albaania mäng lükati edasi asjaoludel, mille ees kahvatub ka 1992. aasta Barcelona olümpia naiste trekisõidu autasustamine, kus Erika Salumäe auks tõmmati masti tagurpidi Eesti trikoloor.

Nimelt suutsid prantslased koguni kahel korral ämbreid kolistada - esmalt mängiti Albaania hümni asemel nende grupikaaslase Andorra hümni, Stade France'i teadustaja vabandas seejärel aga ... Armeenia ees! Albaanlased keeldusid enne õige hümni laskmist mänguga alustamast ja nõnda viibis kohtumise algus seitse-kaheksa minutit.

Hümniskandaal oli samas ka ainus, mis selle mängu puhul intriigi pakkus. Erinevalt kolme aasta tagusest finaalturniiri alagrupimängust, kus Prantsusmaal kulus Albaania väravaluku murdmiseks aega ligi 90 minutit, tegid seekord favoriidid asja varakult ära. Juba pooltunniks oli seis 2:0, lõpuks võitis Prantsusmaa 4:1.

Andorra (kas ainus rahvuskoondis, kelle hümni on samal õhtul mängitud korraga kahel Euroopa eriotstes asuval jalgpallistaadionil?) oli ajaloolisele tähisele lähedal ka sportlikus aspektis. Seni EM-valikturniiridelt läbi ajaloo täpselt null punkti teeninud kääbusriik suutis Türgis hoida enda värava puhtana 89 (!!!) minutit, kuniks vahetusmees Ozan Tufan nurgalöögi järel türklased  rahvuslikust häbist päästis.

Õhtu eeldatavas tippmängus kohtusid ülipõnevas B-grupis Serbia ja Portugal ning mängu jagus täie raha eest. Portugal asus 58. minutiks 2:0 ette, Serbia vähendas kahel puhul vahe minimaalseks, kuid mõlemale väravale oli ka Portugalil järjekordne vastus olemas. Lõpuks läks Portugalile 4:2 võit ning seega on selles alagrupis selges favoriidirollis Ukraina ja Portugal.