Altkäemaksud ja pettused: UEFA karistas Baltikumi euroajalugu teinud lätlasi ränga võistluskeeluga (Venemaa kohtunikule kümneaastane karistus) (1)

Ventspilsi kõrghetk: hooajal 2009-10 madistati Euroopa liigas selliste klubidega nagu Lissaboni Sporting, Berliini Hertha ja Heerenveen. Foto: Scanpix / Reuters / Ints Kalnins

Pikka aega Läti tippklubide seas püsinud FK Ventspils, kes tegi 2009. aastal Euroopa liiga alagrupiturniirile jõudmisega Balti riikide euroajalugu, sai UEFA-lt üliränga karistuse. Kuuekordsed Läti meistrid ei tohi järgmised seitse aastat eurosarjades mängida.

UEFA eetikakomisjon paneb lätlastele süüks pettusi, altkäemakse ja korruptsiooni. Lisaks süüdistatakse neid "mängude ja võistlussarjade usaldusväärsuse õõnestamises", mis inimkeeli tähendab tavaliselt kokkuleppemänge. Ventspils saaks otsuse kohaselt eurosarjades osaleda alles pärast 2027-28 hooaega.

Ventspilsi omanik, Moldova taustaga Venemaa ärimees Adlan Šišanov sai eluaegse tegutsemiskeelu kõikides jalgpalliga seotud ametites, klubi spordidirektorile Nikolajs Djakinsile määrati aga nelja-aastane tegutsemiskeeld. Samuti palus UEFA, et FIFA laiendaks Šišanovi keelu ülemaailmseks.

Rahvusvahelise alaliiduga uurimise käigus koostööd teinud Läti Jalgpalli Liit teatas omalt poolt, et toetab langetatud otsuseid. "Samas on meil kahju näha, et teatud isikute ebaaus käitumine on määrinud Ventspilsi jalgpalliklubi head nime," lisati teates.

REKLAAM

Samuti määras UEFA kümneaastase tegutsemiskeelu venelasest kohtunikule Sergei Lapotškinile, kes oli juba märtsis saanud ajutise vilistamiskeelu. Alatees 2013. aastast FIFA kategooria kohtunike sekka kuulunud Lapotškinile pannakse süüks seda, et ta ei teavitanud kedagi katsetest mängu lõpptulemust mõjutada. Jutt käib 2018. aasta juulis peetud Euroopa liiga teise kvalifikatsiooniringi kohtumisest Ventspilsi ja Bordeaux' vahel, mille Läti klubi kaotas 0:1.

2010. aasta suvel mängis Ventspils Tallinnas FC Floraga Balti liiga poolfinaalis. Foto: Hendrik Osula

1997. aastasl FK Venta ja FK Nafta liitmise teel asutatud Ventspils kerkis sadamalinna naftarahade toel kohe Läti jalgpalli tippu ja jäi sinna püsima. Debüüthooajal saadi neljas koht, järgmisel kaheksal aastal korjati pronksi ja hõbedat, kuni 2006. aastal tuli viimaks meistritiitel. Virsliga võideti ka 2007. ja 2008. aastal, lisaks tuli tiitel Ventspilsi 2011., 2013. ja 2014. aastal. Samuti võideti 2010. aastal lühikeseks jäänud ajalooga Balti liiga.

Eurosarjades saabus suuredu 2009. aastal, kui esmalt seljatati Meistrite liiga kvalifikatsiooniringides kahe mängu kokkuvõttes Dudelange ja seejärel ka Borissovi BATE. Play-off-ringis jäädi küll kahe mängu kokkuvõttes 1:5 alla Zürichile, kuid see tagas ikkagi pääsu Euroopa liiga alagrupiturniirile. Ventspils noppis seal nii Berliini Herthalt, Heerenveenilt kui ka Lissaboni Sportingult viigipunkti, ent kolme punktiga jäädi siiski alagrupis viimasele kohale.

HIljem on jõutud veel kahel korral Euroopa liiga kolmandasse kvalifikatsiooniringi, ent 2013. aastal kaotati seal Haifa Maccabile ja 2019. aastal Guimaraesi Vitoriale. Eelmisel hooajal pidi Ventspils pärast Moldova klubi Dinamo-Auto alistamist teises ringis 1:5 alla vanduma norralaste Rosenborgile.

Ümbrikupalgad ja oligarhi vari kõige kohal

Nüüd näib aga, et head ajad on möödas. Eelmisel hooajal saadi Virsligas veel neljas koht, tänavu ollakse aga 12 mängust saadud ühe võidu ja kolme viigi ehk kuue punktiga liigatabelis eelviimased. Klubi president Adlan Šišhanov kuulutati mullu suvel Lätis persona non grata'ks ning kohalik maksuamet algatas Ventspilsis väidetavalt makstud ümbrikupalkade osas juurdluse. Läti telekanal TV3 teatas toona, et ärimeest on varem ka kodumaal Moldovas samasugustes pattudes süüdistatud.

Mullu mais rääkis Ventspilsi linnavolikogu aseesimees Aivis Landmanis uudisteportaalile Baltic News Network, et ametist tagandatud ning tänavu veebruaris altkäemaksude ja rahapesu eest viieks aastaks vangi mõistetud ekslinnapea Aivars Lembergsi juhtimisel kanditi raha linnaeelarvest süüdimatult klubisse. FK Ventspilsi endine kapten Jevgenijs Kazacoks kirjeldas aga telekanali LTV eetris, et sai igas kuus ümbrikupalgana klubilt 2000 eurot.

Sama kinnitas teine endine Ventspilsi mängija Nikita Kolesovs, kelle sõnutsi makstakse mängijatele ametlikult kuni 1000 eurot, paljud mehed saavad aga lisaks sellele "mustalt" veel tunduvalt rohkem raha. Kokku võidi niimoodi hinnanguliselt aasta jooksul ühele mängijale maksta 20 000 kuni 35 000 eurot. Landmanise väitel oli Šišhanovs pigem variisik ning tegelikult tõmbas klubiga seonduva osas niite kohalik oligarh Lembergs.

 Ventspilsi ridades on aastate jooksul mänginud hulk Läti koondislasi eesotsas pikaajalise esiväravavahi Andris Vaninsi ning Vits Rimkus, Olegs Laizansi ja Jurijs Zigajevsiga. Sel hooajal kuulub nende nimekirja teiste seas ukrainlane Juri Tkatšuk, kes esindas kaks hooaega FCI Levadiat, kuid lahkus mullu kevadel Eesti tippklubist palgakärpele viidates. Võrreldes hooaja algusega on aga juba Ventspilsi tolmu jalgelt pühkinud hulk välismaalasi, samuti on klubist lahkunud moldaavlasest peatreener Viorel Frunza.

1 kommentaar

Max Brauner   •  
(91.129.102.***)
Miks enam Balti liiga mänge pole?

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK