Alex Matthias Tamm naasis ja kukkus kohe lammutama! "Loodan, et sepistame koos Nathoga palju väravaid!" (galerii!) (9)

Alex Matthias Tamm naasis väljakule resultatiivselt. Foto: Andrei Smetana

Kolm väravat, kaks teenitud penaltit, üks vastasele teenitud punane kaart. Või nagu oleks öeldud Hiiu staadionilt kilomeetri jagu eemal asuvas Nõmme Tenniseklubis: geim, sett ja matš! Just nii hoogsalt naasis Nõmme Kalju ründaja Alex Matthias Tamm võistlusjalgpalli manu.

Jah, vastaseks oli kõigest III liiga läänepiirkonnas ehk Eesti tugevuselt viiendal liigatasemel mängiv Rummu Dünamo, kellest Kalju Evald Tipneri karikasarja 1/32-finaalis 8:0 parem oli.

Aga arvestades, et 19-aastane noormees polnud enam kui aasta aega mitte üheski võistlusmängus kaasa teinud, on tänane päev tema (ja Kalju) jaoks vaieldamatult rõõmupäev. Muidugi ootavad Tamme Premium liigas hoopis tugevamad vastased, aga kõige tähtsam, et pikk ootus on läbi ja algus tehtud!

Vastase selgelt nõrgem sportlik tase polnud Tamme vaatevinklist nii pika mängupausi järel kuigi oluline faktor. "Minu jaoks oli see ikkagi esimene mäng pärast pikka pausi. Ootasin seda väga kaua ja keskendusin. Praegu oli näha, et klapp meeskonnaga on nagu on. Kuna meie laatsaret on väga suur, siis pole ammu saanud 11 vs 11 mängu proovida. Ilmselt viimati märtsi alguses treeningul," sõnas Tamm.

Tamm käis viimati ametlikus võistlusmängus palliplatsil 2019. aasta 28. juunil, kui sekkus 89. minutil vahetusest, kui Kalju tegi võõrsil 0:0 viigi Tartu JK Tammekaga. Kuu aega hiljem liitus ta aastase laenulepingu alusel Šveitsi tippklubi Zürichi Grasshoppersi U21 meeskonnaga. Tol hetkel vaevas Tamme aga sportlase song, mis ei paranenudki ning vajas novembri alguses operatsiooni.

Tamm tervenes talviseks treeningperioodiks, aga sai selle lõpus hüppeliigesevigastuse, mis nõudis enam kui kahekuulist ravi, mille tarbeks naasis ta enne koroonapausi Eestisse. Šveitsi tagasi ta enam ei läinudki, vaid laenuleping lõpetati ning üleminekuakna avanedes registreeris Kalju ta taas enda mängijaks. Täna oli juhendi järgi esimene päev, kui ta taas Kaljut esindada võis.

"Väga hea tunne oli tagasi kodus olla!"

"Väga hea tunne oli tagasi kodus olla! Kuulake kasvõi fänne (Roosad Pantrid tänasid samal ajal kaabutriki autorit personaalse lauluga – O. J.) … alati on meeldiv oma koduväljakule tagasi tulla," sõnas Tamm minut pärast lõpuvilet Soccernet.ee-ga vesteldes.

Tamm oli esimese poolaja 40. minutiks kohtumise täielikult ära otsustanud. 16. minutil teenis Rummu kaitsja Raido Luhaorg punase kaardi, kui tõmbas viimase mehena maha üks-üks olukorda sööstnud Tamme. 26. minutil viis Amir Natho Kalju juhtima penaltist, mille teenis Tamm.

37. minutil leidis Natho hiilgav läbisööt karistusalasse spurtinud Tamme, kes realiseeris võimaluse kindlalt ning kolm minutit hiljem teenis ta taas penalti, mille realiseeris seekord juba ise. 72. minutil viseeris Tamm oma kaabutriki, kui lükkas mõne meetri pealt võrku äärelt tulnud tsenderduse.

"Aga päris mitu võimalust jäid löömata kah. Ajastamist on vaja oluliselt parandada. Mängupraktikat on puudu. Füüsiliselt olen igati valmis, aga mängutunnetust on vaja veel otsida. Selles vallas olen praegu vast 90% peal. I-tähele on vaja täpp peale panna. Siis on kõik hästi," sõnas Tamm enesekriitiliselt.

Samas koostöö Nathoga oli 2:0 värava puhul silmatorkavalt ladus. Kohe, kui paremalt äärelt sissepoole liikunud Kaarel Usta söötis palli Kalju mängujuhile, alustas Tamm sööstu trahvikasti Dünamo kaitseliini selja taha, kuhu Natho andiski talle perfektse passi.

"Ta ongi õnneks selline mängija! Amir ütles mulle, et kui tal on pall, siis mina jooksku. Küll tema juba näeb kõiki auke, kuhu läbisööte sokutada. Loodan, et sepistame üheskoos väga palju väravaid!" kiitis Tamm Nathod, kes juhib 8 resultatiivse sööduga Premium liiga vastavat arvestust.

Kristal saab lõpuks ometi arvestada puhta ründajaga

Hoopis kõvem proovikivi kui Rummu Dünamo, ootab Tamme ja Kaljut ees juba reedel, kui Premium liiga 15. vooru raames võõrustatakse Hiiu staadionil Tartu Tammekat. "See mäng on minu tõestamise koht kõigile, et olen hea jalgpallur ja kuulun Kalju võistkonda!" teatas Tamm.

Tamme naasmine tähendab Kalju peatreeneri Marko Kristali jaoks, et lõpuks ometi on tal valikus puhas ründaja. Kuna hooaja eel klubiga liitunud Odilavio on vigastatud ja Peeter Klein meeskonnaga ei harjuta, on Kristal pidanud ründaja positsiooni mehitama kas Natho, Vladislav Homutovi, Igor Subbotini või Aleksandr Volkoviga, kes keegi pole aga puhtakujuline ründaja.

Iseasi, kas Kalju peatreener peab Tamme praegust vormi Premium liiga algkoosseisu jaoks piisavalt heaks? Kui peab, siis leeveneb ka Kaljut KTM-reegli osas painanud kitsikus. Seni on kaheks kohustuslikuks põhikoosseisu KTM-mängijaks olnud Kaspar Paur ja Kaarel Usta. Tamme lisandumine võimaldab Kristalil ka antud küsimuses rohkem varieerida.

Reedese Kalju – Tammeka kohtumise avavile kõlab kell 19.30, otsepilti näitab Soccernet.ee.

Nõmme Kalju - Rummu Dünamo 8:0 (3:0)
26. pen. Amir Natho, 37., 40. pen., 72. Alex Matthias Tamm, 50. Aleksandr Kulinitš, 77. Aleksandr Volkov, 78. Kaspar Paur, 87. Arthur Jeršov

Hoiatused: 26. Vitali Borovikov
Eemaldamine: 16. Raido Luhaorg
Peakohtunik: Tanel Üprus