24 aastat ootust on läbi! Šotimaa pääses tänu staažika ründaja eksimusele EM-ile (+ veel üks edasipääseja!) (0)

Täna õhtul sai lõplikult selgeks, kes tuleval suvel Euroopa meistrivõistluste finaalturniiril mõõtu võtavad. Viimased piletid läksid Ungarile, Slovakkiale ning Šotimaale, kes alistasid vastavalt Islandi, Põhja-Iirimaa ja Serbia.

Finaalide õhtul suudeti igas kohtumises korralik sõu teha: kui 86. minutil juhtisid igas matšis 1:0 võõrsilmeeskonnad, siis vaid paar minutit hiljem oli kõik totaalselt ümberpööratud. Kiireima töö tegi Ungari, kes suutis nelja minutiga kaks iluväravat lüüa Islandile ning seeläbi suurepärase tagasituleku teha.

Järgmisena kõlas Põhja-Iirimaa ja Slovakkia vahelise kohtumise lõpuvile, kus lisaminutitega suutis Michal Duriš pooleldi läbi õnne palli väravasse sokutada. Slovakkiast sai sellega ka Iiri saare suurim õudusunenägu, kuna kuu aega tagasi langetas ta konkurentsist ka Iirimaa koondise.

Viimasena kinnitas oma edasipääsu Šotimaa, kes alles penaltiseerias Serbiast paremaks osutus. Tolles kohtumises alustas selgelt paremini Briti koondis, kuid lisaajal pidid nad selgelt õnne tänama, et tuntud nimedega slaavimeeskond ei suutnud enda paremust maksma panna. 11-meetri trahvilööke olid mõlemad meeskonnad selgelt harjutanud ning eksimusi sisse ei lubatud, kuni ... lööma läks 60 mänguga 36 tabamust saanud Aleksandar Mitrovic ning mehe soorituse tõrjus suurepäraselt vastaste kiiper David Marshall.

Ungari - Island 2:1 (0:1)
88. Loic Nego, 90+2. Dominik Szoboszlai - 11. Gylfi Sigurdsson

Põhja-Iirimaa - Slovakkia 1:2 (0:1; 1:1; 1:1)

Enne kohtumisi:

A-tasandil on konkurentsi jäänud Ungari ja Island. Neli aastat tagasi olid Prantsusmaal kohal mõlemad, kusjuures Islandi edulugu ja murdmist kaheksa hulka mäletatakse veel kaua. Ajalooliselt on vägevam aga siiski Ungari CV, sest lisaks MM-hõbedatele (1938 ja 1954) on neil ette näidata ka EM-pronks (1964). Võitjat ootab seejuures tõeline surmagrupp Portugali, Prantsusmaa ja Saksamaaga.

B-tasandi finaalis kohtuvad Põhja-Iirimaa ja Slovakkia. Nemadki olid neli suve tagasi Euroopa 24 parema seas - mõlemad esmakordselt - ja jõudsid kolmandate kohtadega alagrupist edasi, kuid kaotasid siis vastavalt Walesile ja Saksamaale. Nüüd tuleb võitjal rinda pista Hispaania, Rootsi ja Poolaga.

C-tasandil püüavad pääset Serbia ja Šotimaa. Serblased on praeguse riigikorraga jõudnud kahele MM-ile, kuid mitte EM-ile; viimati räägiti Euroopa parimate selgitamisel kaasa 20 aastat tagasi, siis veel Jugoslaavia nime all. Uhkete šotlaste põud on veel pikem, sest EM-il pole neid nähtud aastast 1996 ja MM-ilgi käidi viimati 1998. Finaalturniiril ootavad vastast Inglismaa, Horvaatia ja Tšehhi.

Avaviled Budapestis, Belfastis ja Belgradis kõlavad kell 21.45, Soccernet.ee tekstipõhine LIVE-ülekanne alustab veidi varem.

* - õhtu esimene EM-pilet jagatakse välja Gruusia ja Põhja-Makedoonia vahel (avavile kell 19.00), seda kohtumist kajastab Soccernet.ee eraldi uudises. Võitja on EM-il ühes alagrupis Hollandi, Ukraina ja Austriaga.